Лікування пульпіту

Лікування пульпіту 1

Є кілька причин, з яких людина може відчувати біль у зубах, але одна з найчастіших – пульпіт. Це запалення пульпи зуба, спричинене карієсом. Головний симптом пульпіту – біль. Діагноз ґрунтується на клінічних даних, результатах рентгенографії та тестів життєздатності пульпи. Лікування пульпіту зуба полягає у видаленні некротичних тканин, загоєнні пошкоджених тканин зуба, а іноді лікування кореневих каналів або видалення зуба. Але давайте про все докладніше та по порядку. У цій статті розповімо, що таке пульпіт та які методи лікування пульпіту зуба підходять у конкретних випадках.

Важливо розуміти будову зубів, знати їхню анатомію, щоб правильно визначати, які патології чи ускладнення можуть виникати у кожного з них. Зуб складається з наступних частин:

  • Коронка є частиною зуба; коли ми говоримо чи посмішку, то маємо на увазі саме цю частину. Завдяки коронці ми пережовуємо їжу.
  • Край ясен є ланкою,що сполучає зуб зі слизовою оболонкою. У цій області найчастіше накопичується зубний камінь та залишки їжі, які, якщо їх не видалити належним чином, призводять до захворювань пародонту – гінгівіту, пародонтиту.
  • Корені зуба – важлива складова, завдяки якій зуби тримаються у ротовій порожнині. Залежно від зуба, у нього може бути один корінь – ікла та різці, або кілька – моляри та премоляри.

 Але, крім цих структур, зуб складається з внутрішніх складових:

  • Емаль вкриває коронку і її задача полягає у тому, щоб захистити дентин від дії патогенних мікроорганізмів. Емаль піддається зношуванню через погану гігієну порожнини рота. В результаті може розвинутись карієс.
  • Дентин знаходиться під емаллю і запобігає появі чутливості зубів. Він складається з великої кількості каналів, які безпосередньо з’єднують його з пульпою зуба (нервом). Разом з емаллю дентин оточує пульпову камеру, в якій знаходиться пульпа. Це м’яка сполучна тканина, що складається з нервів та кровоносних судин.
  • Цемент кореня зуба є частиною пародонту і є тонким шаром, який вкриває поверхню кореня зуба.

Яку роль у всьому цьому відіграє пульпа зуба? Пульпа зуба знаходиться всередині коронки, і це та частина, яку називають нервом. Пульпа зуба, що містить нервові волокна, призначена для передачі сенсорного сигналу у разі пошкодження зуба. Пульпа також є відповідальною за формування дентину.

Причини появи пульпіту

Що може спричинити пошкодження пульпи зуба? Поширена причина появи пульпіту – карієс. Хоча генетичний фактор може певною мірою впливати на появу цього захворювання. І не тільки він. Вік людини також має прямий зв’язок із зубним пульпітом. В одному дослідженні були вивчені вік та звички 66 осіб. В результаті, дослідження стверджує, що в молодшій групі було більше випадків оборотного зубного пульпіту (легка форма). Навпаки, у старших людей були проблеми, безпосередньо пов’язані з коренем зуба (важка форма).

Пульпа – компонент складної структури наших зубів, і її цілісність може опинитися під загрозою через серйозну травму чи карієс. Основна причина появи пульпіту пов’язана з недостатньою гігієною ротової порожнини, в той момент, коли карієс встигає проникнути в емаль, досягнувши пульпи зуба. Іншими причинами можуть бути травми, тріщини чи погано проведене стоматологічне лікування. У деяких випадках причиною також може бути пародонтит.

 Однак найчастішими причинами є:

  •  карієс, який пошкоджує зубний нерв;
  •  ерозія зубів, що досягає дентину;
  •  перелом зуба, що оголює дентин;
  •  бруксизм, який може спричинити стирання зубної емалі;
  •  некоректне ортодонтичне лікування;
  •  глибоке пломбування, в наслідок якого були видалені тканини та порушена пульпа зуба.

Види пульпіту

При пульпіті запалення зачіпає пульпу зуба. Це захворювання, яке пов’язане з наявністю карієсу, хоча воно може бути спричинене іншими проблемами, такими як травми, бруксизм або інфекції. Потрібно враховувати, що тканина пульпи не піддається раптовому захворюванню, а поступово відмирає, і тоді ми можемо класифікувати еволюцію станів пульпи так:

  1. Здорова пульпа: біль відсутній, при застосуванні подразника больова реакція проявляється через деякий час, але зникає, як тільки подразник прибирається, не потребує лікування;
  2. Оборотний пульпіт: має м’який характер перебігу хвороби, як випливає з назви, може бути вилікуваний, якщо діагностований на ранній стадії;
  3. Перехідний пульпіт: включає ширший запальний процес у пульпі, ніж оборотний пульпіт; відбувається набряк пульпи в результаті витоку рідини з судин через збільшення їх проникності на рівні капілярів, все в стабільній за об‘ємом порожнині, що викликає появу спонтанного болю, хоча і не безперервного, оскільки він супроводжується періодами затишшя. На цьому етапі, як і на попередньому, можуть бути ефективними знеболювальні. У цих випадках лікування може бути консервативним або радикальним, залежно від болю в анамнезі та еволюції.
  4.  Необоротний пульпіт: це важкий пульпіт, і в складних випадках зуб необхідно видалити, коли ендодонтію провести неможливо.
  5. Гіперпластичний пульпіт: хронічний вид пульпіту, також відомий як поліп пульпи, оскільки пульпа зуба запалюється та руйнується, то стає можливим побачити рожеву пляму на зубі.

Ознаки та симптоми пульпіту

Оборотний пульпіт починається із запалення, зуб можна врятувати за допомогою простої пломби. Біль виникає при контакті холодного чи солодкого із зубом. Коли подразник зникає, біль припиняється через 1-2 секунди. Лікування оборотного пульпіту полягає у видаленні карієсу та його подальшій профілактиці.

При незворотному пульпіті запалення досягає дентину, порушуючи кровообіг та викликаючи некроз пульпи. Біль виникає спонтанно та зберігається 1-2 хвилини після того, як подразник (гарячі або холодні напої, їжа) зникає. Біль може припинитися на кілька днів через некроз пульпи. Коли некроз пульпи завершено, пульпа не реагує на тепло чи холод, але часто реагує на перкусію. Для появи ознак може знадобитися час.

Діагностика пульпіту проводиться різними способами:

  • Клінічна оцінка. Діагноз ґрунтується на анамнезі та фізичному обстеженні, для якого використовуються подразники (застосування тепла, холоду та/або перкусії). Стоматологи можуть використовувати електричний тестер пульпи, який показує, чи жива пульпа. Якщо пацієнт відчуває, що до зуба підводиться невеликий електричний розряд, пульпа жива.
  • Рентген зубів. Рентген показує, чи поширилося запалення у тканині зуба, і допомагає виключити інші захворювання.

Лікування пульпіту

Насамперед, як і в більшості випадків пульпіту, виникає запалення, тому для його лікування фахівець має призначити антибіотики та/або протизапальні засоби. Лікування пульпіту в Києві залежатиме від самого виду пульпіту:

  1. препарування та пломбування при оборотному пульпіті;
  2. лікування кореневих каналів або зуба при незворотному пульпіті;
  3. антибіотики (наприклад, амоксицилін) від інфекції;
  4. при оборотному пульпіті життєздатність пульпи можна зберегти, якщо лікувати зуб шляхом позбавлення від карієсу.

Необоротний пульпіт та його наслідки вимагають ендодонтичного лікування кореневого каналу або видалення зуба. У разі ендодонтичного лікування в зубі роблять отвір та видаляють пульпу. Кореневий канал очищують, надають необхідної форми і заповнюють гуттаперчею. Після лікування кореневого каналу загоєння клінічно проявляється у вигляді зникнення симптомів, а рентгенологічно – рентгенпрозорого зображення в області кореня протягом кількох місяців.

Якщо у пацієнта спостерігаються системні симптоми інфекції (наприклад, лихоманка), показані пероральні антибіотики. Якщо симптоми зберігаються чи погіршуються, лікування кореневих каналів повторюють. Якщо пацієнт страждає на бруксизм, це означає, що він тривалий час чинить тиск на зуб. Цілком можливо, що через деякий час, якщо не позбутися бруксизму, розвинеться незворотний пульпіт. Те саме відбувається внаслідок тяжкої травми.

Пульпіт у молочних зубах

У тому випадку, якщо у пацієнта молочні зуби, процедура зупинення розвитку патології полягає у проведенні пульпектомії. Як і в ендодонтії постійних зубів, це втручання передбачає у повному очищенні зуба зсередини, але різниця в тому, що воно проводиться дітям старшого віку. Хоча пульпектомія є ефективним методом лікування, вона може бути надто інвазивною для зуба. Ось чому в деяких випадках незворотного пульпіту можуть використовуватися інші методи, як-от корональна пульпектомія, яка зазвичай застосовується, коли пошкодження зуба не досягає кореня.

Лікування пульпіту: ціна

Вартість лікування пульпіту залежить від його виду. У разі оборотного пульпіту лікування полягає в усуненні причини, що викликає дискомфорт, яка зазвичай виявляється у чутливості зубів. У тому випадку, коли в людини є карієс, вирішення полягає у пломбуванні. Ціна лікування пульпіту у такому разі залежить від рівня ураження зуба карієсом.

Фактично, повне видалення карієсу – це метод, який найчастіше вибирають стоматологи у разі оборотного пульпіту. Ідеальним рішенням у разі незворотного пульпіту є ендодонтія (лікування кореневих каналів). Завдяки цьому втручанню вдається прибрати судинно-нервовий пучок, що знаходиться всередині пульпарної камери.

Ускладнення пульпіту

Що буде, якщо тривалий час не лікувати пульпіт? Інфекційні наслідки пульпіту включають: періодонтит, періапікальний абсцес, остеомієліт щелепи; у деяких випадках це може бути гнійний синусит, менінгіт. Поширення інфекції від зубів на нижній щелепі може спричинити ангіну, парафарингеальні абсцеси, перикардит, емпієму та тромбофлебіт яремної западини.

Коли незворотний зубний пульпіт не лікується вчасно або з причини безсимптомного перебігу, нерв некротизується, і стабільність зуба може бути поставлена ​​під загрозу. Якщо зуб має гостре запалення, яке не лікували вчасно або зубу був заподіяний сильний удар, що спричинив порушення кровопостачання, нерв зрештою вмирає.

Профілактика пульпіту

Не слід забувати, що стан ротової порожнини впливає на решту організму, а стан ясен тісно пов’язаний з серцево-судинними порушеннями. Регулярне чищення зубів двічі на день, використання зубної нитки та рідини для полоскання рота є основою для профілактики будь-якого захворювання порожнини рота, зокрема пульпіту. Дотримуючись належної гігієни ротової порожнини, ми зможемо уникнути карієсу та інших захворювань, як-от пародонтит, які можуть викликати пульпіт. Якщо ігнорувати симптоми та не відвідувати стоматолога, початковий пульпіт може призвести до некрозу пульпи.

Якщо пульпіт спровокований бруксизмом, у цьому випадку найкращий спосіб запобігти пульпіту – використовувати еластичні шини або капи, щоб зменшити тиск на зуби і запобігти зносу зубної емалі. Найкращий спосіб уникнути розвитку пульпіту – це профілактика. Дотримання правил гігієни та регулярне відвідування стоматолога забезпечать гарний стан ваших зубів та ясен. Дізнатись ціну на лікування пульпіту можна на сайті або на консультації у стоматологічній клініці Корал Дент Позняки, Оболонь.

Записатися на консультацію