Комп’ютерна томографія

Комп'ютерна томографія 1

КТ знімок зубів

Проблеми із зубами доставляють багато стресу і знижують якість життя. Щоб виправити це, треба регулярно відвідувати стоматолога для огляду ротової порожнини і щорічного професійного чищення зубів, а при виникненні гострих проблем не відтягувати запис до лікаря на огляд.

Багато проблем з ротовою порожниною можна виявити неозброєним поглядом на первинному огляді. Але диявол криється в дрібницях і ряд хвороб протікає непомітно. Тому прибігають до допомоги комп’ютерної томографії. За допомогою стоматологічної комп’ютерної томографії виконуються тривимірні записи, на яких причини болю або вад розвитку видно краще, ніж на звичайних рентгенівських знімках. Стоматологічна комп’ютерна томографія важлива для планування видалення зубів, імплантації або стоматологічних операцій.

Що таке комп’ютерна томографія?

Десятки років назад в стоматології було неможливо отримувати тривимірні зображення зубів і зубних рядів. Причинами цього були, з одного боку, висока вартість складної процедури комп’ютерної томографії, а також високе променеве навантаження, яке може випробувати пацієнт. Але сьогодні, нарешті, стало можливим використати 3d-рентген для лікування зубів. Ця сучасна технологія цифрової рентгенодіагностики дозволяє понизити променеве навантаження і отримати детальні рентгенівські знімки для подальшого лікування.

Комп’ютерна томографія – це сучасний метод візуалізації, який можна використати для виявлення захворювань. Комп’ютерна томографія (скорочено КТ) є сучасним методом візуалізації якої рентгенівська але дозволяє подібним більш менш тривимірне дослідження структур. У стоматологічній діагностиці комп’ютерна томографія часто може бути корисним і необхідним методом. За допомогою стоматологічної комп’ютерної томографії можна відображати верхню і нижню щелепу на усіх трьох просторових рівнях з якістю зображення високого розділення. Використовуючи зображення, можна оцінити усі області щелепи.

Як працює 3d комп’ютерна томографія зубів?

Апарат комп’ютерної томографії складається з “трубки”, яку вводять в ротову порожнину. Обертаючи рентгенівські промені, комп’ютерна томографія може створювати розтини однієї площини за раз, на відміну від рентгенівських променів, в яких структури, розташовані одна за одною, перекриваються на зображенні і не можуть бути помітні.

У комп’ютерній томографії окремі розрізи створюються на основі принципу рентгенографії бажаної області тіла з усіх боків. На основі індивідуальних зображень в кожній позиції навколо досліджуваного тіла математично обчислюється точне зображення розтину, який відображається на комп’ютері.

Стоматологічна комп’ютерна томографія надає інформацію про:

 • Ширину кістки;
 • Якість кістки;
 • Розташування нервових каналів;
 • Розташування гайморової пазухи;
 • Положення дна носа.

Зображення комп’ютерної томографії у багатьох відношеннях корисні для стоматолога – як з діагностичної, так і з терапевтичної точки зору. Чіткі і точні зображення стану порожнини рота пацієнта дозволяють поставити точний діагноз і краще планувати подальше лікування.

Для чого проводиться комп’ютерна томографія?

Комп’ютерна томографія дозволяє відображати верхню і нижню щелепу на трьох просторових рівнях (висота, глибина, ширина) з високим розділенням і без спотворень. Це дозволяє провести комплексну оцінку, особливо у відношенні:

 • Розміри щелепної кістки;
 • Кількість і якість щелепної кістки;
 • Розташування нервових каналів;
 • Розташування гайморової пазухи;
 • Положення дна носа;
 • Зображення складних ситуацій з кореневими каналами;
 • Визначення взаємного розташування резорбцій, аномалій зубів і зайвих зубів;
 • Планування імплантації зубів;
 • Відображення позиційного відношення між зубами мудрості і структурами, які знаходяться поблизу і, отже, знаходяться під загрозою;
 • Визначення вогнищ запалення і патологій кісток;
 • З’ясування стоматологічних і кісткових травм після травм;
 • Оцінка нижнечелюстного суглоба;
 • Зображення придаткових пазух носа і сусідніх з ними структур.

Комп’ютерна томографія використовується, коли цифровий панорамний рентгенівський знімок не дає достатньої інформації для необхідної оцінки. Зокрема, у разі можливого лікування імплантата, комп’ютерна томографія надає інформацію про те, чи забезпечує щелепна кістка достатньою опорою для імплантата в довгостроковій перспективі, який тип і розмір імплантата вибраний і в яке точне положення імплант встановлений.

Для просторового уявлення скронево-нижньощелепного суглоба, щелепних кісток і фіксації окремих зубів КТ виявилася корисною, наприклад, відносно лікування імплантатом. З одного боку, для визначення оптимального положення кореня штучного зуба. З іншого боку, щоб визначити можливі існуючі складні умови до фактичної операції, щоб имплантолог міг адаптувати лікування до обставин. Хірургічне втручання не обійдеться без таких точних даних. Ця важлива інформація для стоматолога або хірурга-стоматолога потрібна для:

 • Видалення зубів мудрості;
 • Проведення ортодонтического лікування;
 • Установки імплантів зубів;
 • Операції на яснах;
 • Кісткова пластика;
 • Проведення закритого синус-лифтинга.

І це тільки мала частина того, де потрібно комп’ютерну томографію зубів. Лікар отримує точну інформацію про стан і структуру щелепної кістки, а також про розташування і стан коренів зубів. Таким чином можна визначити найбільш сприятливе місце імплантації в щелепи і відповідний розмір імплантата. За допомогою комп’ютерної томографії зубів можна показати точну течію нижнечелюстного нерва. Це знижує ризик ушкодження нервів ще до операції.

Як проводиться 3d комп’ютерна томографія зубів?

Стоматологічна комп’ютерна томографія зубів в Києві займає декілька секунд. Обстеження абсолютно безболісно. Серії обстежень робляться дуже тонкими шарами без контрастної речовини. Ці ці зображення проходять спеціальну обробку. Саме обстеження займає всього декілька секунд. Дуже важливо в цей час бути нерухомим і ні за яких обставин не рухати головою. Це гарантія оптимальної якості обстеження і пов’язаною з цим діагностичній інформативності!

Залежно від області ротової порожнини, де проводиться комп’ютерна томографія, процедура 3d знімків зубів виконується стоячи, сидячи, іноді обстеження проводиться в положенні лежачи на спині на рухливому столі для огляду, який переміщається головою вперед через великий отвір комп’ютерної томографії.

Комп’ютерна томографія при імплантації зубів

Використання дентального імплантата можна надійно спланувати тільки за допомогою кт знімок зубів Позняки, оскільки це єдиний спосіб заздалегідь побачити, де і в якому напрямі має бути проведена імплантація. Лікар повинен бачити куди можна вставити зубний имплант так, щоб він повністю знаходився в щелепній кістці для міцної фіксації.

3d КТ відіграє важливу роль не лише в діагностиці, але і при складанні плану лікування і відповідного кошторису витрат. Відповідальний хірург-стоматолог навіть не приступає до імплантації без попереднього планування точного розташування і напряму установки штучних коренів зубів.

У чому різниця між панорамним знімком і 3d знімком? Панорамний знімок створює двомірні записи, їм легко користуватися, проте він не підходить для планування дентальних імплантатів, оскільки не може відображати щільність щелепної кістки. На двомірних зображеннях зуб можна розглядати тільки з одного боку як свого роду фотографію. Панорамний знімок підходить для діагностики карієсу або легких стоматологічних захворювань, для планування зубних протезів і для загальних хірургічних втручань в порожнини рота.

Переваги і недоліки комп’ютерної томографії

Функціональність призводить до декількох корисних властивостей КТ знімкам зубів.

 1. Зображення чіткі, а структури можуть бути злокалізовані, щоб можна було поставити точніший діагноз і провести лікування краще, ніж при багатьох інших процедурах.
 2. 3d знімок щелепи незамінний інструмент перед установкою зубних імплантатів (заміна кореня зуба).
 3. Скронево-нижньощелеповий суглоб і щелепна кістка, а також фіксація зубів також можуть бути показані в трьох вимірах.
 4. Знімок КТ зубів генерує часткові зображення з дуже високим рівнем деталізації під різними кутами, а в сучасній версії навіть може розраховувати тривимірні зображення.
 5. Ціна на 3d знімок варіюється від кількості областей в ротовій порожнині, для яких потрібна комп’ютерна томографія.

Недоліком комп’ютерної томографії, наприклад, в порівнянні з традиційною рентгенівською діагностикою, являються час очікування результатів і витрати на обстеження. Ще одна негативна характеристика комп’ютерної томографії – це те, що організм піддається помірній дозі рентгенівських променів, але все таки комп’ютерна томографія робить до 20 разів менше випромінювання, ніж рентгенівське обстеження. Якщо зіставити плюси і мінуси комп’ютерної томографії, то переваг явно більше.

В цілому, виробництво комп’ютерної томографії виявляється дуже корисним в сенсі точнішого представлення в порівнянні з ризиком, у тому числі для інтересів стоматолога, з добре продуманим завданням.

Комп'ютерна томографія 2

Записатися на консультацію