Профілактика карієсу

Спочатку ми не встигаємо чистити зуби вранці, на обід випиваємо солодкий напій, потім кілька разів забуваємо почистити зуби після вечері, пропускаємо регулярні прийоми у стоматолога та профілактику карієсу. Від нестачі регулярної професійної гігієни ротової порожнини утворюється зубний наліт, а слідом за ним утворюється карієс.

Чим небезпечний карієс? Він знижує різноманітність видів бактерій, присутніх у роті. За оцінками, у здоровому зубному нальоті налічується 600 видів мікробів, тоді як їх кількість скорочується до 200, коли карієс знаходиться в дентині (тканини зуба під емаллю), і до 125 видів, коли ми виявляємо початкове ураження в емалі.

На початку карієсу можна спостерігати білу пляму, яка згодом темніє по мірі прогресування ураження. Карієс, що ховається між зубами, складно ідентифікувати неозброєним оком, тому в певних випадках необхідно виконувати внутрішньоротове рентгенівське обстеження, щоб вчасно його діагностувати. За оцінками, карієс зубів уражує 60-90% дітей шкільного віку та 90% дорослих. В Україні 85% населення віком від 35 до 65 років страждають на карієс.

Що викликає карієс?

Хімічне руйнування зубів пов’язане із споживанням цукрів і кислот, присутніх, наприклад, у газованих напоях і ткаких продуктах харчування: шоколад, льодяники, морозиво, печиво тощо. Інші фактори, пов’язані з появою карієсу:

  1. власне анатомія зубів. Відіграє вирішальну роль у появі карієсу, оскільки складність поверхні корінних зубів та їх розташування (в задніх областях) змушують ці зуби утримувати більше зубного нальоту. Також важливо пам’ятати, що якщо зуби розташовані неправильно або скупчені, на них буде більше ретенційних ділянок, що ускладнюють дотримання належної гігієни і, як наслідок, полегшують появу карієсу.
  2. Деякі бактерії ротової порожнини. Streptococcus mutans та Lactobacillus acidophilus з більшою ймовірністю викликають карієс, оскільки вони здатні прилипати до зубних структур, утворюючи колонії (біоплівку). Також у розвитку карієсу важливими є інші мікроорганізми, як от Bifidobacterium dentium і Scardovia wiggsiae (остання пов’язана з карієсом у ранньому дитинстві).
  3. Вплив pH слини. Люди з низьким рН у роті схильні до карієсу. Варто пам’ятати, що оптимальний рівень pH у нашій слині`становить 7, тому постійне його зниження нижче 5,5 може сприяти появі карієсогенних бактерій.
  4. Деякі захворювання. Анорексія чи булімія зокрема впливають на стан здоров’я ротової порожнини…
  5. Сильна сухість у роті. Це ще один фактор, що сприяє появі карієсу через відсутність захисної ролі слини.

Чинники ризику виникнення карієсу

Карієс виникає через присутність мікробів, а решта причин сприяють цьому. Серед усіх аспектів, що впливають на появу карієсу, можна відзначити:

  • часте вживання цукру, газованих напоїв та зловживання продуктами, багатими на кислоти;
  • погану гігієну ротової порожнини чи недостатнє чищення зубів, або брак догляду за зубами, чи причину, коли не використовуються методи очищення міжзубних проміжків, як от зубна нитка чи то щітки для міжзубних проміжків;
  • генетичну спадковість: хоча її внесок невеликий, генетика може підвищити сприйнятливість до карієсу;
  • деякі ліки: ті, які містять доданий цукор (цукрозу) у складі допоміжних речовин, або ті, що зменшують виділення слини, як от анксіолітики, антигістамінні препарати;
  • захворювання порожнини рота. Пацієнти з пародонтитом схильні до підвищеного ризику кореневого карієсу.

Симптоми та діагностика карієсу

Карієс починається на рівні зубної емалі. У разі прогресутвання карієсу це вплине на дентин (тканину зуба під емаллю) і навіть досягне нерва зуба. Спочатку ви можете відчувати дискомфорт під час вживання солодких та холодних страв, а потім і від гарячих. Якщо він продовжує розвиватися, це викликає постійний зубний біль. Профілактика карієсу вирішує ці проблеми.

 Інші ознаки та симптоми, які можуть бути пов’язані з наявністю карієсу:

  • потемніння кольору зуба;
  • неприємний запах із рота;
  •  наявність неприємного присмаку в роті.

Діагноз карієсу ставиться на підставі клінічного та/або рентгенологічного обстеження. Основним фактором, що визначає активність захворювання, є наявність м’яких уражень всередині зуба. Після руйнування емалі карієс уражує дентин і може навіть досягти пульпи зуба, яка є внутрішньою частиною зубного органу, що оточена дентином. У цих занедбаніших випадках може виникнути запалення нерва та його подальший некроз (відмирання пульпи).

Якщо карієс не лікувати належним чином, може виникнути запалення, що призведе до інфекційного процесу на рівні кістки. Щоб зберегти зуби, необхідно буде провести лікування кореневих каналів (ендодонтичне лікування).

Як запобігти карієсу?

Профілактика зубного карієсу – найкращий спосіб запобігти йому. На ранніх стадіях карієсу для лікування достатньо простого фторовмісного лаку, нанесеного на уражену ділянку. Крім того, можна змінити спосіб життя, що можливо запобігатиме зникненню надалі. За складніших сценаріїв, коли внутрішні нерви оголені і викликають сильний біль, рекомендованим є лікування кореневих каналів. Дуже пошкоджений зуб, можливо, доведеться прооперувати або видалити.

Профілактика карієсу 1

Види профілактики карієсу:

  • первинна профілактика карієсу — діє на передпатогенний період (до клінічних проявів), її мета – знизити захворюваність. Первинна профілактика складається з правильного видалення бактеріального нальоту за допомогою якісної гігієни ротової порожнини.
  •  Вторинна профілактика карієсу — діє в ранньому патогенетичному періоді, виявляючи хворобу до появи симптомів, її мета – знизити розповсюдження. Карієсогенні ураження зазвичай розпочинаються в ямці, тріщині або гладкій поверхні зубної емалі. Першопочаткове ураження виглядає як біла матова пляма, що являє початок демінералізації емалі. Карієс поступово прогресує і набуває світло-коричневого кольору через присутність пігментів, що містять певні продукти, та незворотного руйнування кристалів емалі. Зупинка просування карієсу на цьому етапі зберігає структуру зуба якомога цілішою, що зводить до мінімуму пошкодження зуба.

Карієс – один з найпоширеніших станів, що впливає на дітей і дорослих, але водночас один з найлегше відворотних.

Профілактика карієсу зубів полягає у:

  1. ретельній гігієні ротової порожнини. Зуби слід чистити двічі на день (один раз вранці після сніданку та один раз перед сном). Чищення зубів слід проводити не пізніше 30 хвилин після їди, особливо якщо вона багата на цукор та інші вуглеводи. Чищення має бути ретельним, охоплюючи всі поверхні зубів. Зубну щітку слід міняти регулярно (кожні два-три місяці).
  2. Використанні зубної нитки, що допомагає видалити частинки їжі, які застрягли між зубами, ділянки нальоту та продукти, недоступні для зубної щітки. Рекомендується чистити зуби зубною ниткою не рідше одного разу на день.
  3. Дієті та способі життя. Надмірне вживання солодких продуктів, газованих напоїв та шоколадних цукерок може прискорити карієс. Куріння також пов’язане з карієсом. Зміни в дієті та способі життя у поєднанні з гарною гігієною порожнини рота можуть запобігти карієсу.
  4. Регулярних стоматологічних оглядах. Дорослі мають проходити щонайменше один стоматологічний огляд щопівроку, а діти молодшого віку проходять огляд кожні 4-5 місяців.

Гігієна ротової порожнини

Недостатньо чистити зуби після кожного прийому їжі, потрібно робити це правильно, користуватися зубною ниткою, також потрібно полоскати порожнину рота, коли ви їсте щось між прийомами їжі, особливо якщо це вуглеводи, багаті на цукор та крохмаль. Солодкі продукти шкідливіші, якщо їсти їх між їдою, аніж під час (десерти, солодощі). Найгірший час для вживання карієсогенної їжі – перед сном. Через кілька хвилин після прийому цукру відбувається зниження pH зубного нальоту, що сприяє демінералізації та руйнуванню зуба.

Профілактику карієсу необхідно проводити з дитинства, навчаючи дітей тому, що добре виконана гігієна ротової порожнини та регулярні відвідування стоматолога є запорукою здорових та міцних зубів. Чищення має бути повільним, ніжним, зверху вниз (і навпаки), від задньої частини до передньої і захоплювати як внутрішню, так і зовнішню сторону, приділяючи по хвилині кожній чверті зубної дуги. Ми також повинні приділяти більше уваги міжзубним проміжкам та лінії ясен, які є найбільш важкодоступними ділянками та де можуть накопичуватися залишки їжі, бактеріальний наліт. Завжди дотримуйтесь тієї ж послідовності, щоб не залишати якісь ділянки неочищеними.

Ви також повинні чистити язик від нальоту. Після завершення чищення слід використовувати нитку, акуратно, але впевнено пропускаючи її через міжзубні проміжки, намагаючись не пошкодити ясна. Кожен сеанс чищення повинен закінчуватись ополіскуванням ротової порожнини відповідним засобом для полоскання рота, бажано рекомендованим стоматологом. Для профілактики карієсу кожні шість місяців слід відвідувати кабінет стоматолога, щоб лікар провів професійне чищення зубів. Така проста і безболісна процедура дозволить зберегти здорові зуби і, при необхідності, своєчасно виявити будь-яку проблему, яка може вплинути на зуби, особливо поява карієсу.

Як зберегти зуби здоровими

Є багато зовнішніх факторів, які можуть вплинути на здоров’я зубів, запобігаючи карієсу. Серед них слід виділити відмову від куріння та відмову від вживання алкоголю. Також слід вживати продукти, багаті на фтор. У великій кількості фтор знаходиться в борошні, рибі, як от лосось, в м’ясі. Правильний догляд за ротовою порожниною та регулярне професійне чищення зменшують зубний наліт, запалення ясен та карієс.

Коли час звертатися до стоматолога? Перші стадії руйнування зубів безболісні. Це означає, що тільки регулярні огляди у стоматолога та рентгенівські знімки, які виконуються під час цих відвідувань, можуть виявити карієс, коли він ніяк себе не проявляє. Тобто відвідування стоматолога кожні 6 або 12 місяців допоможе запобігти карієсу. Крім того, якщо між відвідуваннями ви помітите підвищення чутливості до холоду чи тепла, кислої їжі чи іншого типу, не відкладайте візит до стоматолога. Дізнатись ціну на профілактику карієсу можна на сайті або на консультації у стоматології Coral Dent на Позняках, Оболоні.

Записатися на консультацію