Механічна чистка зубного каменю

Механічна чистка зубного каменю 1

Понад 80% пацієнтів, які звертаються до стоматологічної клініки зі скаргами на запалення ясен, утворення каріозних порожнин – мають м’який наліт та зубні камені. Навіть за дотримання щоденного якісного чищення зубів будинку, більшості пацієнтам все одно не вдається повністю позбутися зубних відкладень. Причин цього кілька: неправильне розташування зубів; генетичні особливості, що впливають на швидкість утворення нальоту, відсутність одного із зубів. Якщо вчасно не видаляти каміння та пустити ситуацію на самоплив, це може закінчитися серйознішими проблемами – випаданням зубів. Механічна чистка – один із способів профілактики захворювань ротової порожнини.

Що таке зубний камінь та зубний наліт?

Зубний наліт є липким безбарвним шаром, який постійно відкладається на поверхні зубів і може зачіпати ясна. М’який наліт утворюється із залишків їжі, що потрапляє на зуби протягом дня. Якщо цей наліт не видаляти, він твердне і перетворюється на твердий наліт, тобто зубний камінь.

Зубний камінь, що утворився, має білуватий колір, але згодом стає жовтим, а потім коричневим. Це найбільш очевидна ознака наявності зубного каменю, хоча не завжди його видно на поверхні. Зубний камінь може ховатися в міжзубних проміжках і глибоко йти за лінію ясен. Ще один симптом того, що у ротовій порожнині знаходяться відкладення – наявність неприємного запаху з рота.

Зубний камінь – одне з найпоширеніших захворювань ротової порожнини і, на щастя, одне з найлегших для лікування. Тверді відкладення не можна видалити за допомогою звичайного чищення зубів у домашніх умовах, тому стоматолог або гігієніст повинен провести механічне чищення та видалити відкладення за допомогою професійних інструментів.

Причини появи зубного каменю

Причина появи зубного каменю в тому, що після їди на зубах накопичується бактеріальний наліт. Зубний камінь може накопичуватися на зубах, між ними та яснами, а також утворювати відкладення під яснами. Найчастіше зустрічається зубний камінь у тих місцях, де важче ретельно почистити зуби, наприклад, на задній частині нижніх та верхніх зубів.

Наслідки накопичення зубного каменю:

  • Запалення та подразнення ясен (гінгівіт);
  • Руйнування коронки зуба;
  • Пародонтит (захворювання ясен) – викликає руйнування кістки, рухливість кореня, а потім втрату зубів;
  • Проблеми із травленням та інші системні захворювання, наприклад серцево-судинні захворювання.

Гінгівіт – це запалення ясен через наявність бактеріального нальоту. Зазвичай це проявляється почервонінням та кровотечею ясен під час чищення зубів. Якщо ця патологія прогресує, це перетворюється на наступну стадію – пародонтит, у якому бактерії діють глибше, викликаючи поразка як ясен, а й кісткову опору зуба.

В рамках стоматологічної профілактики захворювань ясен, стоматолог видаляє бактеріальний наліт та зубний камінь на поверхні зубів. Після механічного видалення бактеріального нальоту та зубного каменю, профілактика закінчується видаленням зубних плям за допомогою профілактичної щітки та абразивної полірувальної пасти.

Як видаляється зубний камінь?

Коли зубний камінь твердне, спосіб його видалення – це механічне чищення зубів, яке має виконати стоматолог-гігієніст. Механічна чистка – це лікування зубів, за допомогою якого видаляються зубний камінь, бактеріальний наліт і поверхневі плями на зубах, викликані продуктами і напоями з вираженим пігментом (наприклад, кава, куркумою або тютюном). Механічна чистка абсолютно безболісна та проводиться без анестезії. Це робиться вручну, а також за допомогою спеціальних інструментів.

Також механічне чищення – це перший етап лікування пародонтиту. Розрізняють два види механічного чищення: надясенну, за допомогою якої видаляються камені, що відклалися над лінією ясен; і підясенну, за допомогою якої видаляються камені, що відклалися в пародонтальній кишені, між зубом і ясною. Якщо у пацієнта пізня стадія захворювання ясен (пародонтит або піорея), необхідно виконати видалення зубного каменю, що скупчився під лінією ясен та в пародонтальних кишенях. На рівні ясен профілактика буде спрямована на запобігання появі гінгівіту та пародонтиту.

Які інструменти використовуються при механічному чищенні?

Для виконання очищення рота від зубного каменю механічним способом використовується такий інструмент, як кюретка. Використовуючи кюретки, стоматолог зіскаблює каміння доти, доки вони повністю не будуть видалені з ротової порожнини. Завдяки тонким та міцним інструментам, стоматолог може дотягнутися до кожного куточка рота та видалити наліт там, де це не може зробити звичайна щітка.

У стоматології також практикується видалення відкладень ультразвуком. Ультразвук використовує високочастотні звукові хвилі, які руйнують відкладення каміння. Наприкінці лікування часто використовують набір для огляду дзеркало, пародонтальний зонд.

Як часто потрібно робити механічне видалення зубного каменю?

Механічне чищення бажано робити кожні шість місяців. Така періодичність допомагає зберегти як здоров’я порожнини рота, а й своєчасно виявити можливі захворювання. Періодичність лікування залежить від стану зубів кожного пацієнта. Наприклад, якщо пацієнт схильний до утворення зубного нальоту і страждає на захворювання, яке прискорює утворення зубного каменю, відвідування стоматолога слід проводити частіше. Завдяки регулярній стоматологічній профілактиці можна уникнути небажаних ефектів, таких як неприємний запах із рота, плями на зубах, потемніння емалі.

Профілактика захворювань пародонту також є одним із найважливіших завдань механічного чищення. Також ці недуги називають «тихими хворобами», вони часто проявляються симптомами лише на дуже занедбаній стадії. Отже, його виявлення має вирішальне значення для запобігання втраті зубів.

Навіщо робити професійне механічне чищення зубів?

Тривалий час наявність м’якого нальоту та відкладень може ніяк не проявляти себе. Це не той випадок, коли людина зазнає гострого болю і ніякі ліки не допомагають заглушити її. Наліт на ранніх етапах псує естетичний вигляд посмішки та створює неприємний запах із рота. Але тривале знаходження нальоту та зубного каменю тягнуть за собою проблеми серйознішого характеру.

Запальні процеси, кровотеча ясен, неприємний смак у роті, потемніння емалі, утворення жовтих та коричневих плям – це ті наслідки, до яких потрібно бути готовим, якщо вчасно не видалити зубні відкладення. Механічна чистка займає не більше години і дарує відчуття чистоти та свіжості у роті. Усього 60 хвилин вашого часу двічі на рік можуть зберегти зуби здоровими, а посмішку – красивою та сяючою.

Етапи проведення механічного чищення:

  1. Професійне механічне чищення зубів завжди проводиться з повним попереднім обстеженням, яке включає зубів та ясен.
  2. Після первинного огляду, стоматолог почне чистку: видалення надяснових та підясенних каменів (нижче лінії між яснами та зубами).
  3. Наступним етапом буде видалення плям від їжі, напоїв та тютюну.
  4. Після видалення зубного каменю механічним способом, настає черга полірування зубів за допомогою спеціальних щіток та абразивної пасти. За допомогою цієї процедури досягається гладка поверхня, яка запобігає накопиченню нальоту.
  5. Останнім кроком механічного чищення емаль укріплюється за допомогою профілактичних паст на основі фтору.

Відмінності механічного та ультразвукового чищення

Механічна чистка зубів виконується за допомогою основних інструментів (кюреток, серпа, долота та дзеркала), в той час як в ультразвуковій використовується спеціальне обладнання, яке вібрує з дуже високою частотою для видалення зубного нальоту та зубного каменю, крім того, ультразвуковий інструмент також розпорошує струмінь води. Щоб запобігти нагріванню зубів, яке могло б пошкодити пульпу, цей струмінь води також змітає залишки їжі і фрагменти зубного каменю, що відшаровуються. Незалежно від того, який інструмент використовується, стоматолог повинен закінчити чистку щіткою, що обертається, з зубною пастою, яка полірує зуби.

Все залежить від потреб пацієнта, тому, перш ніж почати процедуру і вибрати тип інструментів для використання, стоматолог враховує кількість нальоту та зубного каменю, які у пацієнта є між зубами. Якщо пацієнт має багато нальоту, для його видалення зазвичай використовується ультразвукове обладнання, тому що воно набагато швидше і простіше у використанні в порівнянні з механічними інструментами. Тим не менш, більшість стоматологів оглядають зуби за допомогою ручних інструментів після використання ультразвукового обладнання, щоб переконатися, що на ньому немає слідів зубного каменю, і якщо він все ще є, вони видаляють їх разом з ними, тому що кюретками легше видалити дуже невелике кількість нальоту.

Якщо пацієнту потрібно очистити невелику кількість зубного каменю, стоматолог, швидше за все, віддасть перевагу використанню ручних інструментів, а потім полірувати зуби. Використання ультразвукових інструментів потребує їх налаштування, а також подальшої стерилізації, тому більше сенсу швидко взяти механічний інструмент, щоб виправити невелику проблему. Люди, які ретельно дотримуються гігієни ротової порожнини в домашніх умовах і ходять до стоматолога два рази на рік, щоб пройти професійне чищення зубів, зазвичай не потребують використання ультразвукових інструментів для чищення, тому що у них мінімальна кількість каменів і м’якого нальоту.

Переваги механічного чищення

  • Механічна чистка – ефективний спосіб у боротьбі проти зубного каменю, бактеріального нальоту та плям.
  • Це безболісна процедура, а засоби, за допомогою яких відбувається полірування зубів, гіпоалергенні.
  • Механічна чистка знижує ризик захворювання ясен та утворення карієсу.
  • Діючий спосіб підтримувати ротову порожнину у здоровому стані.
  • Бореться із запаленням зубів.
  • Механічна чистка дарує відчуття свіжості у роті.
  • Покращує колір емалі, робить її світлішою і сяючою.
  • Свіже подих і гарна посмішка надають впевненості у собі.
  • Низька вартість порівняно з іншими видами стоматологічних процедур.
  • Допомагає уникнути серйозних захворювань.

Рекомендації щодо догляду за зубами після механічного чищення

Підтримка гігієни порожнини рота має відбуватися як у стоматологічному кабінеті, так і вдома у ванній кімнаті. Тому стоматологи підготували низку рекомендацій для дотримання гігієни ротової порожнини в проміжках між прийомами у лікаря:

  1. Вибір щітки. Вибираючи зубну щітку, краще віддати перевагу щітці з м’якою нейлоновою щетиною, оскільки жорстка щетина може дратувати ясна і навіть прати зубну емаль. Переконайтеся, що щітка зручно лежить у руці, а головка досить мала, щоб дотягнутися до зубів.
  2. Регулярно змінюйте щітку. Цей пункт пов’язаний з тим, що згодом щетина зношується, втрачає гнучкість та ефективність. Бажано міняти щітку кожні 3-4 місяці або як тільки ви помітите, що щетинки починають відокремлюватись і втрачати форму. Вирішуючи, коли міняти кисть, найкраще дивитися на те, як вона виглядає, а не на те, як довго ви її використовуєте.
  3. Зубна паста з фтором. Стоматологи рекомендують вибирати зубну пасту, у складі якої вказано фтор. Але на прийомі у стоматолога краще уточнити, яка паста підійде для вас. Можливо, у вашому випадку необхідно вибрати засіб для чутливих зубів або проти запалення ясен. Якщо виникнуть труднощі з вибором зубної пасти, яка відповідає вашим потребам, ви можете проконсультуватися з нашими стоматологами у Coral Dent.
  4. Використовуйте зубну нитку. Це так само важливо, як і чистка зубів щіткою, оскільки вона видаляє ті забруднення, куди не дісталися щетини щітки.

Механічна чистка – це боляче?

Коли механічне чищення проводиться стоматологом з великим досвідом, процедура видалення відкладень не доставить ніякого дискомфорту. Зазвичай механічне чищення проводиться у комплексі з іншими видами чисток та стоматолог-гігієніст не вдається до використання місцевих анестетиків. Але якщо пацієнт спостерігає підвищену чутливість зубів, лікар може запропонувати знеболити конкретну ділянку. Час процедури загалом займає 50 хвилин. Пацієнтам з невеликими відкладеннями знадобиться значно менше часу.

Чищення проводиться без анестезії, але якщо пацієнт відчуває сильний дискомфорт і присутні явні болючі відчуття, стоматолог може знеболити конкретну область і продовжити процедуру. Після механічного чищення може з’явитися невелика чутливість. Це пов’язано з тим, що зубний камінь тривалий час служив свого роду щитом для зуба від впливу тепла та холоду, а після чищення цього щита немає і спочатку зуби більш чутливі. Але водночас здоровіші.

Техніка чищення зубів:

  • Використовуйте невелику кількість зубної пасти. Якщо ви використовуєте багато зубної пасти, утворюється велика кількість піни, через що стає незручно чищення зубів.
  • Розташуйте зубну щітку під кутом 45 градусів до краю ясен. Використовуйте короткі, вертикальні чи кругові рухи.
  • Почистіть зуби зсередини. Це область, яку, за словами стоматологів, під час чищення дуже нехтують.
  • На завершення прополощіть рот водою і сплюньте. Як тільки це буде зроблено, ви можете використовувати рідину для полоскання рота із фтором протягом 30 секунд.
  • Переконайтеся, що ви добре очистили зубну щітку, щоб у ній не було бактерій.

Вартість механічного чищення

Ціна на механічне чищення залежатиме від кількості зубів, на яких потрібно прибрати зубний камінь. Також на ціну впливає і метод, за допомогою якого будуть видалятися зубні відкладення. Для найкращого результату рекомендується проводити комплексне чищення. Ознайомитись із цінами на чистку можна на сайті Coral Dent. Скористайтеся безкоштовною консультацією у стоматолога, щоб отримати відповіді на запитання.

Записатися на консультацію