Лікування карієсу

Карієс – це пошкоджені ділянки на поверхні зубів, які перетворюються на невеликі отвори або дірочки. Карієс виникає через комбінацію таких факторів, як бактерії в роті, часті перекуси, солодкі напої та погане чищення зубів. Це захворювання, яке виникає через активність бактерій у ротовій порожнині (карієсогенні бактерії). Ці бактерії виробляють кислоту із залишків їжі та “атакують” зуби, викликаючи їхню демінералізацію. Карієс – одна з найпоширеніших проблем зі здоров’ям у світі. Особливо часто вона з’являється у дітей, підлітків та людей похилого віку.

Поява карієсу передбачає, що тканини зуба (емаль і дентин) були зруйновані, у занедбаних випадках відбувається перфорація зубної емалі, що досягає пульпи; потім відбувається запалення, яке називається пульпітом. Лікування карієсу необхідно, щоб уникнути серйозних проблем, оскільки зуб може бути повністю втрачений та ускладнений іншими патологіями: пародонтитом, абсцесом зуба, ураженням кісткової тканини. Тож, якщо не лікувати карієс, він може розповсюдитися і досягти глибших шарів зубів. Це призведе до сильного зубного болю, інфекції та втрати зубів. Найкращими заходами захисту від карієсу є регулярні відвідування стоматолога та правильне чищення зубною щіткою та ниткою.

Робота професіоналів стоматології Корал Дент

Лікування карієсу
До

Лікування карієсу мал.2
Після

Причини появи карієсу

 Руйнування зубів – це процес, який відбувається з плином часу. Ось як утворюється карієс:

  1. Утворення нальоту. Зубний наліт – це липка прозора плівка, яка вкриває зуби. Він виникає через вживання великої кількості цукру та крохмалю і поганого чищення зубів. Коли цукор та крохмаль знаходяться на зубах, бактерії швидко починають харчуватися ними та утворювати наліт. Зубний наліт, який залишається на зубах, може затвердіти нижче або вище лінії ясен і перетворитися на зубний камінь. Зубний камінь ускладнює видалення зубного нальоту та створює середовище для розвитку бактерій.
  2. Зубний наліт. Кислоти, що містяться в зубному нальоті, видаляють мінерали із твердої зовнішньої емалі зубів. Ця ерозія викликає утворення крихітних отворів — першу стадію порожнин. Як тільки шар емалі руйнується, бактерії та кислоти досягають наступного, що називається дентином. Цей шар м’якший, ніж емаль, і менш стійкий до кислот. Дентин має маленькі трубочки, які безпосередньо пов’язані з нервом зуба і викликають чутливість.
  3. Руйнування зубної емалі. У міру утворення карієсу бактерії та кислоти продовжують свій шлях через тканини зубів, а потім переміщуються в пульпу зуба, що містить нерви та кровоносні судини. Пульпа запалюється і подразнюється бактеріями. Оскільки запаленню немає місця всередині зуба, нерв защемлюється, викликаючи біль. Дискомфорт може поширюватися навіть за межі кореня зуба у напрямку кістки.
Приклади наших робіт

Симптоми появи карієсу

Щоб не зволікати з лікуванням карієсу, потрібно розуміти, коли варто посилити гігієну ротової порожнини. Ознаки та симптоми карієсу різняться залежно від його розміру та розташування. Коли починає формуватися карієс, у вас може не бути ніяких симптомів. В міру того, як карієс збільшується в розмірах, він може викликати такі ознаки та симптоми

  • зубний біль (раптовий гострий біль або біль, що виникає без видимої причини);
  • чутливість на холодне, гаряче, солодке;
  • біль від легкого до гострого, коли ви їсте або п’єте щось солодке, гаряче чи холодне;
  • видимі отвори або ямки від жовтого до темно-коричневого кольору;
  • біль під час жування.

 Фактори ризику розвитку карієсу

 Всі люди, у яких є зуби, схильні до ризику розвитку карієсу, хоча такі фактори можуть збільшити   ймовірність:

  1. Розташування зуба. На задніх зубах (молярах та премолярах) майже завжди з’являється карієс. Ці зуби мають безліч борозенок, отворів, тріщин та різних утворів, які можуть накопичувати частинки їжі. В результаті їх складніше утримувати в чистоті порівняно з передніми зубами, які є більш гладенькими та доступнішими для чищення.
  2. Певні продукти та напої. Продукти, які надовго прилипають до зубів, такі як молоко, морозиво, мед, цукор, горіхи, тістечка, печиво, льодяники, хліб, крупи. Смажена картопля і картопля фрі частіше викликають карієс, ніж та, яка легко видаляється слиною.
  3. Часті перекуси. Постійно перекушуючи або вживаючи солодкі напої, ви годуєте бактерії у роті великою кількістю їжі, сприяючи виробленню кислоти, яка атакує та руйнує зуби. Крім того, вживання газованих напоїв, солодких лимонадів протягом дня викликає утворення суцільного кислотного шару.
  4. Годування малюків перед сном. Коли немовлята п’ють перед сном з пляшечок молоко, суміш, сік або інші солодкі рідини, ці напої залишаються на їхніх зубах протягом кількох годин. І поки немовлята сплять, каріозні бактерії харчуються. Це ушкодження часто називають «карієсом пляшкового зуба». Подібна шкода може бути завдана, коли маленькі діти розгулюють, попиваючи ці напої з чашки-поїльника.
  5. Нестача фтору. Фтор, природний мінерал, допомагає запобігти карієсу. Через свої переваги для зубів фторид додають до багатьох джерел води. Він також є звичайним компонентом зубної пасти та рідин для полоскання рота. Однак вода у пляшках зазвичай не містить фторидів.
  6. Вік. Карієс часто зустрічається у маленьких дітей та підлітків. Літні люди також схильні до більш високого ризику їх виникнення. Згодом зуби можуть зношуватися, а рівень ясен опускатися, що робить корені зубів вразливішими до руйнування. Люди похилого віку можуть приймати ліки, що зменшують слиновиділення, це збільшує ризик розвитку карієсу.
  7. Сухість в роті. Слина допомагає запобігти карієсу, видаляючи залишки їжі та зубний наліт із зубів. Речовини у слині також допомагають протидіяти кислоті, що виробляється бактеріями. Деякі ліки, деякі захворювання, опромінення голови або шиї та певні хіміотерапевтичні препарати можуть збільшити ризик карієсу за рахунок зменшення вироблення слини.
  8. Зношені пломби. З роками пломби можуть ослабнути, почати тріскатись або утворювати нерівні краї. Це дозволяє легше накопичуватися зубному нальоту та ускладнює його видалення.
  9. Печія. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба можуть спричинити попадання шлункового соку в рот (рефлюкс), викликаючи стирання емалі та пошкодження зубів. Це піддає більшу частину дентину атаці бактерій та створює середовище для розвитку карієсу.
  10. Розлади харчової поведінки. Анорексія та булімія можуть призвести до ерозії та утворення великих порожнин. Шлункова кислота від багаторазового блювання (очищення) вкриває зуби та починає розчиняти емаль. Розлади харчової поведінки також можуть перешкоджати виробленню слини.

Гігієна ротової порожнини, навіть якщо вона виконана правильно, іноді недостатня для запобігання накопиченню зубного каменю під лінією ясен і міжзубних проміжків. Професійне чищення щопівроку запобігатимуть проблемам з карієсом.

 Лікування карієсу в Києві

 Лікування карієсу зубів залежить від ступеня тяжкості та вашої конкретної ситуації. Ось деякі варіанти   лікування:

  • Коли карієс вже впливає на товщину емалі і просувається в напрямку до дентину, лікування починається з видалення інфікованої тканини. Після видалення ураженого дентину, зуб відновлюють за допомогою композитних смол або композитів. Ці композитні смоли чи композити практично замінили амальгаму (пломби металевого кольору).
  • Одним із найпозитивніших аспектів композиту порівняно з амальгамою є естетика. Композити мають широкий спектр білих кольорів, близьких до природного кольору кожного пацієнта і можуть залишитися непоміченими. Адгезія композитів до зуба шляхом обробки поверхні із сполучними агентами стало ще однією перевагою порівняно з металевими наповнювачами.
  •  У разі глибшого ураження тканин зуба карієс контактує з пульпою. Він проявляється пульпітом (ураження нервів, зубний біль та запалення пульпарної тканини), кращим методом лікування у цьому випадку буде ендодонтичне, якщо мова йде про постійний зуб дорослої людини.
  •  Ендодонтичне лікування є видаленням нейросудинної тканини пульпи зуба, розташованої в камері пульпи. Після видалення цієї тканини вона замінюється на бактеріостатичний матеріал, що запобігає рецидиву стоматологічної інфекції.
  • Видалення зуба. Деякі зуби мають такий серйозний карієс, що його неможливо лікувати. Видалення може призвести до зміщення інших зубів. Якщо це можливо, подумайте про те, щоб замістити двідсутній зуб мостом або імплантатом.

Вартість лікування карієсу залежить від ступеня складності, обраного методу лікування та матеріалів, що використовуються.

Лікування карієсу молочних зубів

У молочних зубах лікування пульпіту буде більш консервативним з використанням таких методів, як пряме та непряме покриття, пульпотомія та пульпектомія.

Методи лікування пульпи:

  1. пряме покриття. Цей метод лікування використовують у безсимптомних пацієнтів. Це покриття або герметизація гідроксидом кальцію вітальної пульпи, коли вона була мінімально піддалася травмуванню або ятрогенезу при видаленні каріозної тканини. Цей метод можна застосовувати як до постійних, так і до тимчасових зубів.
  2. Непряме покриття. Метод лікування карієсу у стоматології проводиться і у безсимптомних пацієнтів. Уражений карієсом дентин залишають, щоб уникнути оголення пульпи, і покривають гідроксидом кальцію. Цей метод можна застосовувати як до постійних, так і до тимчасових зубів.
  3. Пульпотомія. Видалення пульпи, що міститься в порожнині пульпи, і герметизація кореневих каналів, без їх пломбування матеріалом, який, як правило, є гідроксидом кальцію. Цей метод можна застосовувати як до постійних, так і до тимчасових зубів.
  4. Пульпектомія. Повне видалення пульпи з коронкової камери, а також кореневої пульпи з наступним заповненням каналів.

Якщо карієс знаходиться в молочному зубі і ураження сягає нерва, виконується пульпотомія, тобто проводиться лікування нерва. Це немає нічого спільного з кореневими каналами постійних зубів. Якщо карієс не торкнувся нервової тканини, її просто заповнюють пломбою. Коли карієс молочних зубів досягає великих розмірів, встановлюються металеві коронки, які зберігають простір та полегшують жування для дитини. Це дуже ефективно та не псує зовнішній вигляд зубів.

Думка батьків, які вважають, що оскільки молочні зуби в якийсь момент випадуть, а постійні проріжуться, їх не слід лікувати або надто турбуватися про їхній догляд, є хибною. Будь-яка інфекція тимчасового зуба, що вражає корінь, створить гнійну кишеню, яка вплине на постійний зуб, який може вийти з вадами розвитку, плямами або вторинними травмами. Що серйозніша проблема, то ціна на лікування карієсу за зуб буде вищою.

 Профілактика розвитку карієсу

 Ціни на лікування карієсу часто є високими, тому краще інвестувати у профілактику та підтримку здоров’я   зубів, ніж потім займатися дорогим лікуванням. Ретельна та регулярна гігієна порожнини рота може запобігти   карієсу. Ось кілька порад, які допоможуть уникнути появи карієсу:

  • Чистити зуби не рідше двох разів на день, а краще за все після кожного прийому їжі споліскуйте ротову порожнину проточною водою. Для чищення між зубами використовуйте зубну нитку або щітку для міжзубних проміжків.
  •  Використовуйте рідину для полоскання рота двічі на день.
  •  Регулярно відвідуйте стоматолога. Пройдіть професійне чищення зубів і регулярно оглядайте ротову порожнину, це допоможе вам запобігти проблемам або виявити їх на ранній стадії.
  •  Пийте більше чистої води та зведіть до мінімуму вживання солодких напоїв. Коли ви їсте або п’єте напої, крім води, ви допомагаєте бактеріям у роті виробляти кислоти, які можуть зруйнувати зубну емаль.
  •  Уникайте продуктів, які можуть застрягти в проміжках зубів на тривалий час, або чистіть зуби незабаром після їди. Такі продукти, як свіжі фрукти та овочі, збільшують слиновиділення.

Не забувайте чистити зуби круговими рухами. Також приділіть увагу язику, на ньому накопичуються бактерії, які допомагають розвитку карієсу. Використовуйте зубну нитку для видалення залишків їжі між зубами. Дізнатись ціну на лікування карієсу можна на сайті або на консультації у стоматології Києва Корал Дент.

Записатися на консультацію