Ортопантомографія

Ортопантомографія 1

Панорамний знімок зубів

У стоматології є багато питань, на які краще всього відповісти за допомогою панорамного знімка зубів. У разі складних діагнозів, коли треба скласти план лікування і побачити те, що не можна побачити на первинному огляді, потрібна ортопантомография. Технічний термін для панорамного знімка – ортопантомограмма. На відміну від інших типів стоматологічних рентгенівських знімків, які захоплюють тільки зуб або частину щелепи, панорамні знімки показують усю ротову порожнину на одному зображенні.

ОПГ (ортопантомограмма) є зображенням панорамного шару, яке призводить до “розгорнутого” зображення обох половин щелепи і прилеглих тканин. Дуги щелеп проектуються на плоску поверхню. На зображенні показані усі зуби, обидві половини щелепи з їх альвеолярними відростками, височно-нижнечелюстные суглоби і частини гайморових пазух.

Навіщо потрібні панорамні знімки зубів?

Рентгенівський апарат робить знімки внутрішньої структури усієї щелепи, зубів, коренів зубів. За допомогою панорамного знімка лікар може поставити точний діагноз і прописати план лікування. Ортопантомограмма дає можливість визначити положення і стан зубів, коренів і кісток, тобто, чи здорові зуби або їх слід видалити, або чи потрібне лікування кореневих каналів.

Ортопантомограмма допомагає стоматологам і хірургам-стоматологам виявити стоматологічні проблеми, які інакше було б важко або неможливо виявити. До них відносяться:

  • Карієс зубів, особливо який може розвиватися під пломбою або між двома зубами;
  • Зубні інфекції, включаючи абсцеси на кінці кореня зуба або нижче лінії ясен;
  • Втрата кісткової тканини через хворобу ясен або відсутності зуба;
  • Пухлини, пов’язані з раком ротової порожнини.

В деяких випадках може також знадобитися періапікальний рентген (який детально фокусується на декількох зубах) або комп’ютерна томографія.

Як робиться панорама зубів?

Рентгенівські промені – це форма енергії, яка поширюється хвилями. Коли ці хвилі проникають крізь речовину, вони проходять або поглинаються об’єктом. Зуби і кістки – міцні, тому рентгенівські промені поглинаються. Проте у разі ясен це не так, тому що рентгенівські промені проходять через ясна.

Зробити панорамний знімок зубів займає пару хвилин. Голова пацієнта зручно розміщується в спеціальному утримувачі, до якого підключена трубка, її треба обхопити верхніми і нижніми зубами. Рентгенівська трубка висувається приблизно на 1,50 м – 2 м над фіксованим штативом, прикріпленим до пристрою. Робиться так званий видалений запис, після чого пацієнт отримує готове панорамне зображення верхньої і нижньої щелепи.

Чи безпечно робити панорамний знімок?

Щодня люди отримують дуже низькі дози радіації. Рентгенівське випромінювання, що випускається під час панорамного знімка, надзвичайно мале. Крім того, сучасні технології дозволяють понизити радіаційну дію:

  1. Низька концентрація променя. Рентгенівські промені фокусуються тільки на тій області, яку треба діагностувати стоматологові.
  2. Швидкість. Рентгенівська плівка має високу чутливість і точність, що скорочує час дії випромінювання.
  3. Захист тіла пацієнта. Перед панорамним знімком слід надіти фартух зі свинцевим коміром. Цей фартух забезпечує додатковий захист від рентгенівських променів.
  4. Навчання співробітників. Працівники і асистенти навчаються безпечній і швидкій роботі, щоб скоротити час знаходження пацієнта в кімнаті з рентгенівськими апаратами.

Панорамні знімки робляться тільки при необхідності. Стоматолог направляє робити панорамні знімки перед стоматологічним лікуванням тільки у разі спірних моментів при постановці діагнозу. Існують методи лікування, що не вимагають панорамного знімка. Про це вас заздалегідь повідомить стоматолог.

Як часто роблять панорамні знімки зубів?

У відмінності від регулярного професійного чищення зубів, панорамні знімки не вимагається робити так часто. Якщо ви новий пацієнт в клініці, стоматолог, швидше за все, попросить зробити ортопантомографию в Києві, щоб отримати повне уявлення про здоров’я вашої порожнини рота. Але якщо у вас вже є панорамний знімок не старше за 3 місяці, ви можете узяти його з собою на прийом до лікаря. У іншому стоматолог попросить зробити панорамний знімок тільки у тому випадку, якщо це необхідно.

Деяким пацієнтам стоматолог може призначити частіші панорамні знімки, тому що лікар використовуватиме їх для спостереження за станом вашої порожнини рота. Проте робити панорамні знімки регулярно не слід. Якщо вас чекає серйозна стоматологічна робота, наприклад, імплантація, або якщо ви схильні до підвищеного ризику карієсу, або якщо у вас захворювання ясен, вам може знадобитися регулярне рентгенівське обстеження. Частота рентгена залежатиме від медичного і стоматологічного анамнезу, а також від поточного стану здоров’я.

Рентген і вагітність

Перш ніж зробити панорамний знімок щелепи вагітній дівчині, необхідно повідомити про своє положення стоматологові, щоб він зміг зважити плюси і мінуси, оцінити риски. Багато стоматологічних процедур, у тому числі лікування кореневих каналів, імплантація вимагають використання панорамних знімків.

Якщо ви вагітні і терміново потребуєте стоматологічного лікування, а перед лікуванням необхідно зробити панорамний знімок – лікар випише напрям на знімок зубів панорамний. Інфекція, яку не лікувати, може бути небезпечною для плоду, тому стоматологічне лікування може знадобитися для захисту вашого здоров’я і здоров’я дитини. Якщо стоматологічне лікування не є строго необхідним до народження дитини, ви можете обговорити із стоматологом, що відкладете панорамний знімок до народження дитини.

Яка вартість панорамного знімка зубів? Щоб дізнатися про ціну панорамного знімка зубів і отримати консультацію лікаря, звернетеся стоматологічну клініку або ознайомтеся з прайсом на сайті Coral Dent.

Ортопантомографія 2

Ортопантомографія 3

Записатися на консультацію