Чищення зубного каменю

Чищення зубного каменю 1

Видалення зубного каменю

Професійне чищення зубів та видалення зубного каменю є основними методами профілактики стоматологічних захворювань. Чистити зуби вдома двічі на день теж важливо, але цього недостатньо, щоб видалити зубний камінь, який дуже часто є основною причиною деяких захворювань ясен, таких як гінгівіт та пародонтит.

Гігієна зубів у домашніх умовах обмежується видаленням бактерій та залишків їжі, що відклалися на емалі або застрягли в міжзубних проміжках, проте при цьому зубний камінь, прихований у важкодоступних місцях, на жувальних зубах та під яснами звичайною щіткою не видаляється. Зубний камінь не проходить сам собою. Незважаючи на те, що ви чистите зуби і користуєтеся зубною ниткою щодня і у вас є гарні звички догляду за порожниною рота, частинки їжі все одно накопичуються на зубах, що призводить до утворення каменю. Чищення зубів у стоматологічній клініці Корал Дент – це терапевтична процедура, завдяки якій можна видалити камінь.

Що таке зубний камінь?

Зубний камінь – це скупчення м’якого нальоту білого кольору, що утворюється на видимій поверхні зубів та між ними. Часто наліт швидко накопичується в області за нижніми різцями. Камінь складається з харчових відкладень та бактерій. Зубний камінь буває двох типів: надясенний та підясенний. Надясновий камінь виглядає як невеликі білі або жовтуваті нальоти, які покривають поверхню зуба і оточують лінію ясен. Піддесневі відкладення набагато небезпечніші, тому що, перебуваючи нижче ясна, відкладення не видно неозброєним оком і є однією з основних причин утворення кишень ясен та пародонту. Підясновий камінь часто є причиною неприємного запаху з рота.

Колір зубного каменю варіюється від білого до жовтого та від коричневого до чорного. Коричневий колір відкладень зазвичай виникає через ті ж пігменти, які забарвлюють зуби, наприклад, тютюну, каву або вина. Якщо не видаляти відкладення, через кілька років камінь стає чорним. У 90% пацієнти з карієсом мають зубний камінь. Тільки ті, хто дотримується ретельної гігієни порожнини рота і роблять професійне чищення у стоматолога можуть убезпечити себе від скупчення нальоту та появи зубного каменю. В інших випадках – камінь на зубах не рідкість.

З чого утворюється зубний камінь?

Як ми вже говорили, зубний камінь – це скупчення м’якого нальоту, а точніше набір мінеральних сполук, що складаються приблизно на 80% з неорганічних солей, таких як фосфор, кальцій і натрій, а на 20%, що залишилися, складається з інших речовин. Є два основних компоненти зубного каменю: неорганічна частина та органічна частина, що визначається бактеріями, що викликають карієс та пародонтит. Ця суміш змушує його затвердіти довкола зубів, викликаючи хвороби ротової порожнини.

Основна причина утворення каменю – погана чи неправильна гігієна порожнини рота. Є деякі фактори, які можуть прискорити процес мінералізації бактеріального нальоту, наприклад викривлений зубний ряд. Тим, хто страждає від цієї проблеми, важче ефективно очищати проміжки між сусідніми зубами самостійно, у результаті через деякий час може утворитися зубний камінь.

Зміни слини можуть вплинути на створення зубного каменю. Фактично слина виконує першу очищувальну дію в ротовій порожнині, протидіючи відкладенню бактеріального нальоту на зубах. Якщо слиновиділення зменшується, а разом з ним та його очищувальну дію, наприклад, через певні метаболічні захворювання, тоді стає важче контролювати утворення зубного нальоту самостійно. Рівень pH та склад слини також можуть сприяти та прискорювати розвиток зубного каменю.

Як виявляються симптоми зубного каменю?

Крім естетичного аспекту, симптоми зубного каменю відсутні до того часу, поки з’являться пов’язані патології. У разі надмірного утворення зубного каменю можливі біль та дискомфорт через запалення ясен. Відкладення рано чи пізно викликають запалення краю ясен, яке, якщо знехтувати чисткою, може поширитися більш глибокі тканини.

Симптоми запалених ясен визначити досить просто: вони проявляються почервонінням, набряком та кровотечею. Недооцінка запалення та його поширення може призвести до більш серйозних та складних проблем, таких як пародонтит. Це запальне захворювання, що призводить до руйнування опорних тканин зуба. Якщо не лікувати, пародонтит є однією з основних причин втрати зубів.

Карієс, безумовно, є одним із найпоширеніших захворювань ротової порожнини у стоматологічній сфері та пов’язаний з наявністю зубного каменю та бактерій у роті. Каріозний процес насправді є результатом дії деяких видів бактерій, присутніх у роті і які знаходять ідеальне середовище у м’якому нальоті та зубному камені для розмноження. Під м’яким нальотом починає формуватися карієс, згодом бактерії проникають в емаль і потім досягають дентину та пульпи зуба з ризиком поставити під загрозу здоров’я зуба, викликаючи апікальний періодонтит, абсцеси, гранульоми чи кісти. Щоб вилікувати зуб від карієсу, стоматолог приступає до його чищення та пломбування з метою заповнення порожнин зруйнованих зубів.

Що буде, якщо вчасно не прибрати зубний камінь?

Зубний камінь можна порівняти з накипом у чайнику. Якщо його не доглядати, згодом утворюється тонкий шар білого накипу. Потім цей шар стане товстішим і в якийсь момент він повністю покриє дно чайника. Чи довго буде така техніка? Питання часу. Теж саме і з зубами. Спочатку утворюється непомітний м’який наліт, потім з’явиться неприємний запах із рота (важке дихання). Услід почнуть запалюватися ясна і можливо виникне кровотеча, больова реакція на холодну та гарячу.

Наслідки накопичення м’якого нальоту та зубного каменю:

  • Утворення карієсу.
  • Гінгівіт: запалення та кровотеча ясен.
  • Пародонтит: руйнування м’яких тканин, які підтримують коріння зубів.
  • Неприємний запах із рота.
  • Абсцес та болі в зубах та яснах.

В результаті недотримання гігієни порожнини рота, ігнорування професійного чищення для видалення каменю призведе до хвороб м’яких тканин, а разом з ними і до втрати зубів. Вести боротьбу із зубними відкладеннями можна лише у стоматологічному кабінеті лікарем-гігієністом.

Які інструменти використовують для видалення зубного каменю?

Лікар-гігієніст використовує спеціальні інструменти видалення зубного каменю, оскільки зубна щітка чи нитка будуть неефективними видалення відкладень. Інструмент для видалення зубного каменю не обертається і не рухається, тому він не є небезпечним і не приносить біль або дискомфорт. Він просто випромінює ультразвук разом із краплями води. В якості альтернативи часто використовуються ручні інструменти, які називаються кюретами, тонкі та гострі інструменти, які повинні використовуватися тільки досвідченими лікарями для видалення зубного каменю в найскладніших ділянках:

  • Кюретка – сталевий інструмент, який зазвичай має форму серпа з тупим кінцем;
  • Скалер – сталевий інструмент, який зазвичай закінчується гачком і загострений (він використовується тільки для видалення каменю, що відклався над яснами, щоб не пошкодити їх);
  • Ультразвукові інструменти для видалення зубного каменю – особливо корисні для видалення каменю під яснами, високочастотними та точними звуками, не торкаючись тканини, видаляється камінь. Потім відкладення видаляють струменем води під тиском.

Часте питання пацієнтів: як довго триває чищення зубного каменю? Для чищення каміння на зубах потрібно достатньо часу, щоб пройтися інструментом по всіх поверхнях зубів обох дуг. Час, необхідний виконання всіх маніпуляцій, варіюється від 45 до 60 хвилин. Лише в окремих випадках час чищення виходить за рамки однієї години сеансу. Але менше вказаного часу провести чистку складно, швидше за все, це буде неякісне видалення зубного каменю.

Як часто потрібно робити чищення від зубного каменю?

Стоматологи рекомендують відвідувати клініку кожні 6 місяців. Це оптимальний проміжок часу для того, щоб відслідковувати стан здоров’я ротової порожнини і у разі змін вчасно розпочати лікування. Чищення зубів – профілактичний захід, необхідний для того, щоб не допустити розвитку бактерій. Тому навіть якщо у вас немає скарг на біль у зубах чи яснах, чищення двічі на рік – все одно обов’язкова процедура.

Пацієнтам із частим запаленням ясен та тим, хто проходить ортодонтичне лікування, рекомендується проводити чищення кожні 3-4 місяці. Принаймні один раз на рік професійне чищення зубів має супроводжуватися стоматологічним оглядом: таким чином стоматолог може судити про стан зубів.

Переваги чищення зубів

Професійне чищення зубів надзвичайно важлива процедура, оскільки не тільки запобігає численним захворюванням зубів і ясен, а й забезпечує здоров’я всієї ротової порожнини в довгостроковій перспективі.

  • Запобігає утворенню карієсу, пародонтиту (піореї), гінгівіту, пульпітів.
  • Робить зуби блискучими.
  • Чищення зубів від каменю протидіє запаленню м’яких тканин.
  • Знижує гіперчутливість дентину.
  • Зміцнює зуби.
  • Ефективно видаляє плями та освітлює зуби.
  • Допомагає запобігти передчасній втраті зубів
  • Дарує чисте, свіже дихання

Видалення каменів із зубів – це боляче?

Професійне чищення – процедура, яка проводиться без анестезії. Пацієнт під час чищення не відчуває будь-якого дискомфорту і особливо болючих відчуттів. Щетини стоматологічних інструментів дбайливо очищають поверхню зубів від нальоту та відкладень. Видалення каміння можна порівняти з походом до салону на косметологічні процедури. Чищення від каменю – процедура, яка приносить задоволення. Адже ви не відчуваєте болю, а результат видно відразу.

Чутливість зубів після видалення зубного каменю

Також багатьох пацієнтів цікавить питання щодо підвищеної чутливості зубів після процедури. Після професійного чищення у багатьох пацієнтів спостерігається підвищена чутливість та рухливість зубів, це абсолютно нормальна реакція, яка має властивість зникати протягом кількох днів. Чутливість зубів може бути підвищена, якщо у пацієнта були серйозні відкладення каменів, які служили міцною оболонкою. Або якщо між чистками пройшло досить багато часу. Але зазвичай ця чутливість швидко приходить у норму.

Фактично, зубний камінь з часом створює покриття, яке діє як свого роду утеплювач, що робить зуб менш чутливим до тепла чи холоду. Видаливши скупчення зубного каменю, пацієнт більше відчуватиме теплові подразники. Але це дуже швидко минає. Відразу після чищення не рекомендується вживати їжу та напої надто холодні чи гарячі, а також ту їжу, що фарбує емаль. В іншому – немає жодних обмежень у продуктах.

Видалення каменів на зубах: етапи процедури

Чищення зубного каміння виконується в кілька етапів:

  1. Видалення каменю та нальоту, що скупчилися на поверхні зубів, у міжзубних проміжках. Все це виконується гігієністом за допомогою спеціальних загострених та стерилізованих інструментів. Чищення зубів від каменю проводиться ультразвуковими інструментами, які випромінюють коливання і розбивають тверді осколки зубного каменю. Під час зняття каменів, інструмент одночасно вібрує і розпорошує водяний туман, який змиває сміття, що скупчилося і підтримує низьку температуру на поверхні зуба.
  2. Зняття каменю під яснами. Інструменти для ультразвукового чищення складаються з дуже тонких наконечників, які дозволяють дотягнутися до зубного каменю під яснами. Процедура безболісна і вимагає введення анестезії. Пацієнт може відчувати тимчасовий дискомфорт, трохи більше. Ручні інструменти (кюретки) анатомічні та зручні у користуванні, оскільки вони не вібрують, і досягають підясенного зубного каменю в кожній точці.
  3. Видалення плям із зубів за допомогою спеціальної абразивної пасти, за рахунок якої емаль виглядатиме біліше.
  4. Поліровка зубів. Використовуються спеціальні щітки, якими стоматолог проходить по поверхні зубів. Цей етап також не завдає дискомфорту пацієнту.
  5. Після чищення зубів пацієнт полоскає рот великою кількістю води, щоб видалити залишки пасти, нанесеної гігієністом. Рекомендується почекати не менше години, перш ніж вживати солодку їжу та напої.

В якості альтернативи пасти використовують струмінь води та бікарбонату та проводити чистку за допомогою пристрою Airflow. Сеанс професійного чищення зубів також включає точну індивідуальну програму інструкцій з ретельної домашньої гігієни порожнини рота. Таким чином зуби можуть довгий час залишатися здоровими та сяючими.

Видалення зубного каменю в дітей віком трапляється рідко. Оскільки молочні зуби не схильні до нагромадження твердого нальоту. Але це не означає, що можна не стежити за гігієною ротової порожнини дитини. Батько чи стоматолог повинен розповісти та показати, як правильно виконувати чистку зубів. Щоб із раннього віку привчити дітей до дотримання правил гігієни.

Поради щодо підтримки гігієни порожнини рота

Найкращий спосіб запобігти утворенню відкладень – це часто чистити зуби та користуватися зубною ниткою. Це допомагає уповільнити появу зубного каменю.

Рекомендації щодо догляду за зубами для запобігання появі зубного каменю:

  1. Уникайте продуктів із високим вмістом цукру та вуглеводів, а також продуктів, які є липкими та можуть легко приставати до поверхні зубів. Крім того, часті перекушування шкідливою їжею також сприяє накопиченню бактерій у роті, що призводить до утворення м’якого нальоту та зубного каменю.
  2. Відвідуйте стоматолога кожні 6 місяців, щоб швидко виявити будь-яке захворювання ротової порожнини і отримати відповідне лікування.
  3. Чищення зубів та використання зубної нитки: після їди чистіть зуби не менше 3 хвилин. Не забувайте чистити зуби вертикально, щоб видалити зубний наліт, прихований у проміжках між зубами. Рекомендується використовувати зубну пасту, що містить фтор, для захисту емалі та запобігання карієсу.
  4. Після чищення щіткою потрібно обов’язково використовувати зубну нитку.Не забувайте чистити мову. Протягом дня на ньому накопичується мільйон бактерій, що також впливають на здоров’я ротової порожнини. Використовуйте спеціальну щітку для язика двічі на день: вранці та ввечері.
  5. Регулярне вживання свіжих овочів також є ефективним методом чищення зубів від м’якого нальоту. Тверді овочі корисні для ясен. Але не перестарайтеся, все має бути в міру.

Дотримання таких нескладних правил допоможе зберегти здоров’я зубів та уникнути серйозних наслідків.

Чищення каменів на зубах: ціна в Києві

Чому в різних стоматологічних клініках, щоб почистити каміння на зубах, ціна відрізнятиметься? Ціноутворення цієї послуги в клініках залежить від:

  • навички та професіоналізм стоматолога-гігіеніста;
  • тривалість послуги за часом;
  • обладнання, що використовується;
  • організаційний рівень послуг;
  • складність чищення;
  • час, обраний щодо послуги.

Кожен пацієнт повинен розуміти важливу концепцію: ціна, яку ви платите за добре виконане чищення зубів, набагато нижча, ніж користь, яку ви отримуєте з погляду здоров’я, і, насамперед, вона набагато нижча за ціну, яку ви заплатили б за інші послуги, якби чистка зубів не виконувалася регулярно за необхідності. Вартість одного сеансу чищення обійдеться дешевше, ніж вартість лікування карієсу, який може виникнути внаслідок відсутності професійного чищення.

Ціна на видалення зубного каменю у багатьох випадках фіксована та застосовується до всіх пацієнтів. За винятком складних випадків. Щоб усунути зубний камінь, ціна може змінюватися в залежності від різних факторів:

  • використовуваний метод чищення;
  • можливе використання певних відбілюючих засобів;
  • кількість сеансів, необхідне повного видалення зубного каменю.

Якби населення в цілому приділяло належну увагу рівню гігієни ротової порожнини, у багатьох стоматологів не було б причин для існування, і пацієнти заощадили б великі суми грошей. Враховуючи переваги, які пропонує процедура видалення каменю, чистка зубів не є дорогою послугою.

Ви хочете дізнатися про чищення більше? Зв’яжіться з найближчим до вас стоматологічним кабінетом Coral Dent, щоб записатись на консультацію до стоматолога. Наші співробітники будуть раді надати вам усю необхідну інформацію. Первинна консультація проводиться безкоштовно. Ознайомитись із цінами на зняття зубних відкладень можна на сайті Coral Dent.

Записатися на консультацію